Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Direksiyon Pompası

Yükleniyor...
Aracınız için Direksiyon Pompası siparişi verin, 6 Taksit seçeneği ve indirim fırsatından yararlanın. Aracınıza özel Orijinal veya Yan Sanayi Direksiyon Pompasını hemen bulabilir ve hızlıca sipariş oluşturabilirsiniz.

Direksiyon Pompası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Direksiyon Pompası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Direksiyon pompası lastikleri çevirmek için harcamanız gereken gücü üreterek direksiyonu kolay bir şekilde çevirmenizi sağlayan parçadır. Günümüzde yaygın olarak iki tip direksiyon pompası kullanılmaktadır.

1-Elektrik destekli direksiyon pompaları
2-Hidrolik destekli direksiyon pompaları

Bunların dışında mekanik tip ve elektrik destekli hidrolik tipte kullanılabilir.
Direksiyonu çevirmek için manevra yaptığınız zaman bir elektrik motoru yardımıyla direksiyon milinin döndürme torkunu artırır. Buda sürücünün direksiyonu daha yumuşak ve zahmetsiz bir şekilde çevirmesine yardımcı olmaktadır.

Elektrik destekli direksiyon pompa sisteminde araç hızı arttıkça direksiyonun otomatik bir şekilde sertleşmesi sağlanır.

Hidrolik destekli direksiyon pompaları:

İçinde bir motor bulunmadığı için gücü motordan kasnak, kayış prensibi ile alıp görevini yerine getirmeye çalışır. Bunun dışında sistem içinde bulunan hidroliğin basınç özelliğinden faydalanır. Hidrolik pompa yardımı ile sistemin ihtiyaç duyduğu yüksek basıncı sağlar.

Tip açısından büyük bir çoğunluğu kanatçıktı bir yapı içinde olurlar. Hidrolik basınç kremayerin hareket haline geçebilmesi için pinyon dişliye yardım eder. Uygulayacağı yardımın oranı ise ihtiyaç duyulan basınca bağlı olarak içindeki pistona uyguladığı oranına bağlı olarak değişir.

Bu yüzden yüksek bir kuvvet gerektiği zaman basıncın oranı da artacaktır. Bu basınç değişimini dengeleyen sistem de ana mile bağlı olan bir kumanda valfi tarafınca dengelenir.

Elektrik destekli direksiyon pompaları yapısal anlamdan artı özellikler sağladığı için aracın diğer özelliklerine de destek olabilir. Bunun dışında da çağımızın popüler özelliği Otomatik park etmeyede etkisi bulunmaktadır. Sahip olduğu elektrikli motor vasıtası ile almış olduğu komutu uygular ve direksiyonu otomatik olarak döndürerek otomatik park sistemini destekler. Hidrolik destekli direksiyon pompalarında bu sistemin kullanımı ne yazık ki mümkün değildir. (Harici bir özellik eklemedikleri sürece)

Özetle elektrik destekli direksiyon pompaları sizlere daha düşük yakıt tüketimi, daha az parça dolayısı ile de daha az arıza, daha fazla konfor ve sürüş güvenliği sağlamaktadır.

Direksiyon Pompası Arıza Belirtileri

1-Direksiyonda sertleşme hissiyatı
2-Direksiyonun tepki hassasiyetinin azalması
3-Arabanın alt kısmında harici bir sıvı birikmesi
4-Direksiyon uyarı lambası

Yükleniyor...
0533 306 70 15 Şimdi Ara